21/90 Kuralı Nedir?

21/90 Kuralı nedir? Bu kuraldaki 21; bir alışkanlığı kazanmada 21 günün rolünü ve 90; kalıcı hale getirip yaşam tarzı haline dönüşmesi için geçmesi gereken süreyi ifade ediyor. Bu kural; Plastik cerrah olan Maxwell Maltz tarafından ortaya çıkartılmıştır. Burun ameliyatı yaptığı hastalarının 21 günde yeni görüntüye alıştığını fark etmiştir. Daha birçok alanda test edilip, 21 günde alışkanlık haline geldiği gözlemlenmiştir. Eğer 90 güne kadar devam ettirirseniz yaşam tarzınız haline gelmektedir.

21/90 kuralına örnek olarak; sigara içmeye başlayıp 21 gün sürdüğümüzde artık alışkanlık haline gelmiştir. Araba sürmeye yeni başladıysanız ilk 20 gün boyunca vites değiştirirken, sinyal verirken, dönüşlerde düşünerek bilinçli yapıyorken, 21 gün ve sonrasında bilinçaltıyla otomatik olarak yapmaya başlarız.

Bir şeyi alışkanlık haline getirmek istiyorsak 21 gün hiç ara vermeden tekrar etmemiz gerekir. Bilinçaltına yerleşmesi 21 gün sürer. Önemli olan bu 21 gün boyunca hiç ara vermemektir. Ara verilmeden tekrarlanan şeyler alışkanlık haline gelecektir.

Bu kuralı bilmek oldukça basittir. Asıl mesele bunu uygulayabilmektir. Hayatınıza olumlu şekilde uygulayabilirseniz faydanıza olur. Mesela sigara içiyorsanız sigara içmeyi bırakmak için yapın. Direkt olarak içmiyorum diyerek 21 gün dayanmak elbette çok zor olur. Bu yüzden onun yerine farklı ve iyi bir alışkanlık edinerek odağınızı değiştirip alışkanlık kazanabilirsiniz.

Mesela kilo vermek istiyorsanız diyet için ya da spor için kullanabilirsiniz. Önemli olan ilk adımı atmak ve bunu 21 gün devam ettirmektir. 21 günden sonra daha kolay hale gelecektir. 90 güne tamamladığınızda da tamamen hayatınıza enjekte etmiş olursunuz. O andan sonra işler sizin için daha iyi olacaktır.

21 gün kuralı bu şekildedir. Bunun için bir hedef belirleyip onu yazarak her gün adım adım yol alabilirsiniz. 21 gün sonunda hem yol kat etmiş hem de alışkanlık kazanmış olursunuz. Kafanızda olan bir şey varsa başaramayacağınızı düşünmeden plan yaparak başlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir