Concorde Sendromu

Concorde sendromu diğer adıyla concorde yanılgısı nedir? Sırf emek verildiği için boşa gitmesin diye düşünerek vazgeçememe durumudur. Bu herhangi bir yatırım olabilir, ilişki olabilir. Mesela; bir borsa yatırımında az zararda bile olsanız daha da düşeceğini bilmenize rağmen geçen süre ve olan kaybı düşünerek çıkamamaktır. Bir ilişkide verilen emeğe, geçirilen süreye bakarak ne kadar kötü giderseniz gidin vazgeçememektir.

2. dünya savaşından sonra İngiltere ve Fransa, çok hızlı uçak yapma kararı alır. Daha sonra başka ülkeleri de içine dahil ederek toplu bir işbirliği ile concorde isimli uçak yapılıyor. Bu uçak o dönemki uçaklara göre daha az güvenli, daha az konforlu ve daha fazla yakıyor. Buna rağmen bu kadar ülke ve bilim adamı emeklerine istinaden ve mahcup olmamak için üretime devam ediliyor.

Bu uçaktan çok daha iyileri piyasada olmasına rağmen, harcanan paralar ve verilen emekler için üretim devam etti. Kendi aralarında bile istedikleri gibi olmamasını bilmelerine rağmen bu yanlıştan vazgeçmediler. Daha sonra psikologların yıllar sonra incelemesiyle adını buradan alıyor.

Sırf emek verildiği için, maddi ya da manevi çaba harcandığı için başarısız ya da zararlı olduğunu bile bile vazgeçememe sendromu olarak kayıtlara geçiyor. Concorde yanılgısı kavramının tam anlamı budur. Bu yanılgıya devam etme sebebi ise; iyileşir, düzelir şekilde düşünmeye devam etmektir. Aslında düzelmeyeceğini bilsek dahi kendimizi kandırırız.

Dolar, altın, bitcoin, borsa, arkadaşlık, ilişki, evlilik aklınıza ne geliyorsa kötü gittiğini görerek vazgeçemediğiniz durumlar olabilir. Özellikle ilişkilerde çok fazla yaygındır. Ancak su almaya devam eden gemiye yolcu almaya benziyor. Eğer sonu olmadığını düşündüğün bir durumsa bağlantıyı kesmen gerekir. Çünkü ne kadar ilerlerse geri dönüş o kadar uzun olacaktır.

Karşındakini zihinsel açıdan koruduğun için ondan kopamama durumu ortaya çıkar. Ancak bunu bir kenarı bırakarak gerçekçi olmak gerekir. Nereye gidiyor? Sonunda fayda var mı? Olumlu sonuçlanır mı? Gibi soruları kendinize sorarak mantıklı şekilde cevaplamanız gerekir. Bunu sahip olduğunu her şey için uygulamanızı tavsiye ederim. Sevgiliden, arkadaş ve yatırıma kadar her konuda sorgulayın.

Concorde Yanılgısı Tedavisi

En çok karşılaşılan durumlardan biride çocuklu evlilerdir. Örneğin; 2 çocuk var 10 yıllık emeğimiz var diyerek birbirine katlanmak concorde yanılgısıdır. Ancak hiçbir şekilde yürümüyorsa, aranızda saygı yoksa sevgi kalmadıysa orada geçen 10 yıla ve ya çocukları, emeği içine katmak yerine kalan yılları düşünürsek concorde yanılgısı tedavisini kendimize uygulamış oluruz.

Eğer 40 yaşındaysan ve ortalama 70 yaşına kadar yaşayacağını düşünüyorsan geriye kalan 30 yılı düşünmelisin. 10 yılda bu duruma gelmişsin ve dayanacak gücün kalmamışsa kalan 30 yıl nasıl geçecek. Ayrıca birisi kötü görünmeye başladığı an 1 yılı bile 10 yıla bedel olacak. Yani neresinden dönersen kârdır şeklinde düşünmek gerekir.

Eğer sorgulamazsanız zihninizde haklı hale getirmek için birçok sebep üretmeye başlarsınız. Kendi kendinizi inandırmalar devam ettikçe içinden çıkılmaz bir hâl alır. İlk başta göze alamadığınız kayıp, daha sonra büyük hale gelebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir