Huzursuz Hissetmek

Her yıl pek çok insan hayatlarını değiştirmek için harekete geçiyor. Kilo vermek, gelirini artırmak veya ailenizle daha fazla zaman geçirmek isteyebilirsiniz. Yine de, bunların %8’inden azı kendini gerçekleştiriyor. Yolun bir yerinde, sizi huzursuz bırakan bir engelle karşılaşırsınız.

Huzursuz hissetmenin hayatın normal bir parçası olduğunu kabul etmek önemlidir. İşler her zaman tahmin ettiğiniz kadar hızlı veya verimli bir şekilde gerçekleşmez. Neden böyle hissettiğinize bağlı olarak, hayata geri dönmek için yapabileceğiniz çeşitli eylemler vardır.

Neden Huzursuz Hissedilir

Huzursuzluk, sürekli hareket etme isteği, zihninizi sakinleştirememe veya her ikisinin bir kombinasyonu olarak tanımlanır. Hiperaktivite, anksiyete, çarpıntı ve uykusuzluk olası yan etkilerdir.

Diğerleri zihinsel huzursuzluk nedeniyle işi tamamlamakta, zamanı yönetmekte veya geceleri uykuya dalmakta zorluk çekebilir. Düşüncelerinizde biraz daha derine inmeye çalıştığınızda, huzursuzluğun zihinsel gerilimler ve kafa karışıklığıyla çok ilgisi olduğunu fark edersiniz.

Tamamen şimdiki zamanda kalmayı başaramadığınız ve hayal kurma anlarının tadını çıkaramadığınız zaman, bu zihninizin bir şeyden rahatsız olduğunu gösterir. Farkında olsanız da olmasanız da kendinizi huzursuz hissettiğinizde bu zihinsel tartışmalarla uğraştığınız farklı bir dünyaya aktarılırsınız.

Daha sıklıkla, bir durumu çözemediğinizde, harekete geçemediğinizde veya kendi başınıza karar veremediğinizde, işte o zaman huzursuz olmaya başlarsınız.

Huzursuz hissetmek sadece fiziksel koşullar ve tükenmişlik ile ilgili değildir. Aynı zamanda amaç veya özgüven eksikliği ile de ilgisi vardır. Enerjinizi ve çabalarınızı, kaynağı tam olarak belirlemeye yönlendirmeniz gerekir.

Huzursuz Hissetmenin Nedenleri

1. Gerçek Tutkunun Bastırılması

Herkesin kafasında iki küçük ses vardır. Bir ses iç benliğinize aitken, diğeri iç eleştirmeninizdir.

İç benliğiniz, hayal gücünüzün, güveninizin ve bir amaç duygunuzun sesidir. Çocukken istediğiniz gibi davranıyordunuz. Oynamak istersen oynadın, uyumaya istedin uyudun. Ancak yaşlandıkça, amacınıza uymanın sizi bencil veya sorumsuz yaptığına inanmaya şartlandırıldınız. İç eleştirmeniniz kontrolü ele almaya başladı ve size neden güvenli oynamanın en iyi seçenek olduğunu söyledi. Sonuç olarak, başkalarını memnun etmek için arzularınızı bastırmanız gerektiğinden huzursuz hissetmeye başladınız.

Bu iç savaş çok yorucu olacak. Bu nedenle, her zaman kendinize karşı dürüst olmalısınız. İç benliğinizin size rehberlik etmesine izin verin ve herkesi memnun edemeyeceğiniz gerçeğini kabul edin.

2. Çok Fazla Cephede Savaşmak

İstediğin her şeye sahip olabileceğini söylediklerinde, her şeyi bir anda kastetmiyorlar. Kendinizi başarısızlığa hazırladığınız için huzursuz hissediyor olabilirsiniz.

Örneğin, sağlıklı beslenmeye çalışırken harcamalarınızı kısmak size zor gelebilir. Sağlıklı beslenmenin daha fazla para harcamanızı gerektirir. Hedefleriniz birbirinin tersi olduğundan, hedeflerinize öncelik vermelisiniz.

Aynı şey, amacınız bir terfi kazanmak ve ailenizle daha fazla birlikte olmaksa da geçerli olacaktır. Promosyonlar genellikle mevcut iş yükünüzü korurken daha fazla proje üstlenmenizi gerektirir. Doğal olarak, yeni görevlere aşina oldukça verimliliğinizi artıracaksınız, ancak birden fazla durumda fazla mesai yapmanız da gerekebilir.

3. Hayata Olumsuz Bakış

Başarısızlık, hayatınızı yeniden değerlendirmenize neden olur. Son birkaç yılınızı gerçek dışı bir hayalin peşinden koşarak mı harcadığınızı merak ettiğinizde, huzursuz hissetmek doğal bir duygudur.

Olumsuz bakış açılarının üstesinden gelmek zordur. Gerçekte, size her zaman daha iyisini yapabileceğinizi gösterebilir. Bu yüzden pek çok insan hayatını değiştirmenin analiz aşamasından asla vazgeçmez. Harekete geçmeden hemen önce, bir şeylerin nasıl gelişebileceğini fark ederler ve sonunda hiçbir şey yapmazlar.

Dünyada yanlış olan her şeyi sürekli olarak kabul etmek yerine, hayatınızda neyin doğru olduğunu belirlemek için kendinizi eğitmeye başlayın.

4. Güven Eksikliği

Hayat dediğimiz bu yolculuğun bir yerinde, yeterince iyi olduğunuza inanmayı bıraktınız, bu da kendinizi huzursuz hissetmenize yol açtı.

Bunun için hızlı bir düzeltme, kendinizi inanılmaz derecede güvende hissettiren bir şey düşünmektir. Bir hedefe ulaştığınızda, şüphe bilincinizden kaybolur.

5. Başkalarına Aşırı Bağımlılık

Diğer insanlara bağlı olmak her zaman kötü bir şey değildir. Bir Afrika atasözünün dediği gibi, “Hızlı gitmek istiyorsan, yalnız git. Ama uzağa gitmek istiyorsanız, birlikte gidin.”

Başkalarıyla çalışırken, sizi devam etmeniz için motive eden bir sorumluluk ortağınız olur. Ancak, başkalarına çok fazla bağımlı olduğunuzda sorun ortaya çıkar. Başkalarına ne kadar bağımlı olursanız, hayatınızın bazı bölümlerinin kontrolünü o kadar çok kaybedersiniz.

6. Tükenmişlik Deneyimi

Tükenmişlik; çok şeyi hızlı yapmaya çalışmanın sonucudur. Zaman kaybetmiş gibi hissediyorsunuz; son beş yılı kısa sürede telafi etmek istiyorsunuz.

Benzer şekilde, birinin son birkaç yıldır bir iş kurmak istediğini hayal edin. Her zaman oyalanmıştır ancak şimdi bir aciliyet duygusu hissediyor.

Sonunda tükenir ve huzursuz hisseder. Bu nedenle, hedefleriniz için gerçekçi bir zaman çizelgesi tutmanız gerekir. Unutmayın, hayatınızı değiştirecek bir alışkanlık geliştiriyorsanız bu zaman alır.

7. Tek Kişilik Ordu Olmak

Başkalarına güvenmek sizin için zor olsa da, aksiliklerinizi gizlemeye çalışıyorsanız, kendinizi tecrit etmek bir felaket reçetesidir.

Aramızdaki en iyilerin koçlara ve akıl hocalarına sahip olmasının bir nedeni var. Olaylara farklı bir bakış açısıyla bakmak faydalıdır.

Çok sık olarak, kendinizi izole ettiğinizde, algınız kendi önyargılarınıza göre çarpık hale gelebilir. Çeşitlilik ile ilgili çok sayıda çalışmadan biri, çeşitliliğe sahip olmayan bir yönetim kuruluna kıyasla çeşitliliğe sahip bir kurul tarafından yaratılan artan getirileri vurgulamaktadır.

Bazen kaçırdığınız tek şey, bir fikri başka biri tarafından yürütme yeteneğidir. Konsepti oluşturmak için onlara ihtiyacınız olduğundan bile değil, ancak başkalarıyla bir şeyler konuşmanın bir faydası var. Yükü kendinize almayın. Huzursuz ve bunalmış hissetmenin dışında, sonuçlarınız zarar görebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir