Kişisel Verimlilik Teknikleri

Fili nasıl yersiniz? Her seferinde bir ısırık alarak. Ne yazık ki bir noktada fili yemeyi bitiremeyecek kadar doyuyoruz ve pes ediyoruz. Aynı şey yapılacaklar listemiz için de geçerli. Sadece planlıyoruz ve tüm hepsini gerçekten tamamlama fikri bunaltıcı hale geliyor. Birkaç basit ipucu ile yapılacaklar listenizi ehlileştirmenize ve karşılığında her zaman hayalini kurduğunuz hayatı yaşamanıza olanak sunun.

İpucu 1: Hedefler belirleyin.

Sadece gününüzde hayatta kalmayın. Her gün sizi hayallerinize doğru götüren adımlar atarak başarılı olun. Çoğu zaman kendimizi meşgul olma sürecine o kadar kaptırırız ki hayatımızı planlamayı başaramayız. Her gün e-postalar, telefon aramaları, sosyal medya, kesintiler vb. şeklinde ortaya çıkan ve dolayısıyla yaşamlarımızda bize rehberlik etmelerine izin veren taleplere sonunda tepki veririz.

İpucu 2: İleriyi planlayın.

Her gece 10 ila 15 dakikanızı yapılacaklar listenize bakarak geçirin. Ertesi gün eylem için en önemli öğeleri önceliklendirin ve planlayın. Bu öncelikli öğelerin tamamlanmasını takviminize bir randevu olarak atayarak bunu bir adım öteye taşıyın. Boş zaman ve erteleme süresini hesaba kattığınızdan emin. Programınızı gerçekçi ve ulaşılabilir kılmak önemlidir. Optimum üretkenliğinizde çalışabilmek için pillerinizi şarj etmek için zamana sahip olmanız da önemlidir. Aslında uyku zamanınızı bile planlayın.

İpucu 3: En önemli olan şeylere zaman ayırın.

Kendinize atadığınız görevlerin hedeflerinizle uyumlu olduğundan emin olun. Değilse, önemlerini ve onlara verdiğiniz önceliği yeniden değerlendirin. En önemlisi neyse onlara zaman ayırın.

İpucu 4: Limitler belirleyin.

Eşyaların mevcut alanı doldurmak için arttırıldığı iyi bilinen bir kuraldır. Alanınız ne kadar büyükse, onu doldurmak için o kadar çok şey alırsınız. Ne kadar çok depolama alanınız varsa, o kadar çok şey depolarsınız. Bir proje üzerinde ne kadar çok çalışmak zorunda kalırsanız, onu bitirmek için o kadar çok zaman harcarsınız. Daha fazlası her zaman daha iyi değildir, bazen daha fazlası sadece daha fazlasıdır. O gün belirli bir görevi tamamlamanız gerektiğini bildiğiniz halde, onu bitirmek için günün son 30 dakikasına kadar beklemeyi hiç ertelediğiniz oldu mu? Ya güne ilk 30 dakikayı o projeye odaklanmak için ayırarak başlasaydınız ve ardından günün geri kalanında birkaç görevi daha tamamlamak için kullansaydınız ve o gün için verdiğiniz tüm işleriniz bittiğinden, günün geri kalanı size kalsaydı? Ödül çabaya değmez mi?

İpucu 5: İnternet ve Televizyon süresini sınırlayın.

Günde 4 saat televizyon izlemek gerçekten hayatınıza katkı sağlıyor mu? Beni yanlış anlamayın, televizyon fazla düşünmeyi gerektirmediği için eğlence ve rahatlama sağlayabilir, ancak hedeflerinize ulaşmanıza engel olmasına izin vermeyin. İnternette gezinmek de büyük bir zaman kaybıdır. Zamanı daha akıllıca harcamanız gerekiyor. Bir hafta boyunca bir günlük tutun ve zamanınızı nasıl geçirdiğinizi takip edin. Bu, zamanınızı boşa harcayanları belirlemenize ve bu sınırlayıcı alışkanlıkları değiştirmek için bilinçli bir karar vermenize yardımcı olur.

İpucu 6: Bilgi bağımlısı olmayın.

Daha fazla bilgi mutlaka hayatınızı daha iyi hale getirmez. Okumak güzel bir şey ancak işe yaramayan her tür bilgili almak pekte güzel sayılmaz. Bir şeyleri deneyebileceğiniz bilgiler ediniyorsanız uygulamaya geçin. Sadece eylem yoluyla hayatımızı değiştiririz.

Kişisel verimliliği arttırmak istiyorsanız, sınırlayıcı alışkanlıklarınızdan bazılarını değiştirerek başlayın ve sizi daha tatmin edici bir hayata yönlendirecek yenilerini oluşturun. Küçük başlayın ve başarınızı geliştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir