Nasıl Daha Üretken Olunur

Daha fazla talep ve daha az zaman gibi görünen iş günlerimizde hepimiz üretkenliği artırmanın yollarını arıyoruz. İşte size iş gününüzde kontrolü biraz geri verecek ve daha üretken olmanıza yardımcı olacak 7 basit ipucu.

1. Yapılacaklar listesi oluşturun.

Her güne başlamadan önce yapmanız gerekenlerin bir listesini yapın. Bu sizi görevde tutar ve çalışırken listenizi önünüzde tuttuğunuzda tekrar odaklanmanızı sağlayabilir. Her zaman görünür olması için bunu bir kâğıda liste yapmanızı öneririz.

2. Ara verin.

Görünüşe göre hepimiz kendimizi fazla çalıştırıyoruz ve ne zaman molaya ihtiyacımız olduğunu anlamıyoruz. Bunaldığınızı, strese girdiğinizi fark ettiğinizde, konsantrasyonunuzu kaybetmeye başladığınızda veya sadece zihninizi boşaltmanız gerektiğinde kendinize mola verin.

3. Dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırın.

Sosyal medya bildirimleri sürekli dikkat dağıtmayı kolaylaştırıyor. Sürekli dikkatinizin dağılmaması için telefonunuzda ve bilgisayarınızda çok önemli randevu hatırlatıcıları dışında bildirimleri kapatın. Bir bildirimles dikkatinizi dağıtmak kolaydır ve 20 dakika sonra odağınızı tamamen kaybettiğinizi fark edersiniz.

4. Erken uyuyun ve erken kalkın.

Her üst düzey yöneticiye, CEO’ya veya başarılı iş adamına bir göz atın ve hepsinin ortak bir ana noktası olduğunu göreceksiniz, erken kalkıyorlar. Erken kalkmak, acele etmeden ve zamanla sınırlı kalmadan sabaha başlamaları için onlara zaman verir. Erken yatmak, dinlenmelerini ve ertesi güne başlamak için yeniden şarj olmalarını sağlar.

5. Her seferinde tek bir şeye odaklanın.

Çoklu görevlerin üretkenliğe zararlı olduğunu hepimiz duymuşuzdur. Tamamen odaklanmadığımız zamanlarda yaptığımız herhangi bir görevin performansını düşürür. Çalışmalar, aynı anda birden fazla görevden sürekli geçiş yaptığımızda beynimizin gergin olduğunu göstermiştir. Mükemmel sonuçlarla bir görevi mi yoksa vasat sonuçlarla 3 şeyi tamamlamayı mı tercih edersiniz?

6. Dağınıklıktan Kurtulun ve Ortamınızı Düzenleyin.

Dağınık bir ortamda çalışırken, zihniniz ve bedeniniz üzerinde gereksiz bir stres yaratır. Odaklanmış ve daha üretken kalabilmeniz için çalışma alanınızı temizleyin. Verimliliğin yanı sıra yaşam dengesi de çok önemlidir. Hayatımızda dengeyi bulduğumuz zaman daha iyi performans gösteririz ve aslında daha mutlu bireyler oluruz.

Bu maddeleri uygularsanız hayatınızda bir değişiklik olacağı kesindir. Bir anda hepsini uygulamak 5. Maddedeki gibi bir hal alabilir. O yüzden tek tek kendinizi kasmadan uygularsanız yorucu gelmeden yolu tamamlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir