Neden Yeni Yıl Kararları Başarısız Oluyor?

Contents

Yılbaşı gecesi, birçoğumuz için bir tatilden daha fazlası haline geldi. Yılbaşını sadece yılın kutlanması olarak değil, aynı zamanda yeni bir başlangıç, bir şans olarak görüyoruz ve bu yüzden kararlar alıyoruz. Hepimizin hayatımızın değiştirmek istediğimiz yanları vardır ve kararlarımız samimidir. Yine de genellikle kutlama ruhu içinde kararlar alırız ve bunları başarmak için ne gerektiğini gerçekten düşünmeyiz.

Kararlar, neden mutsuz olduğumuzu belirlemek için yararlı olabilir. Ancak genellikle kendimizi mutsuz veya tatmin olmamış hissetmemizin gerçek nedenleri hakkında daha derinlemesine düşünmeyiz.

Yeni Yıl Kararları Neden Başarısız Olur?

Kaç kez yeni yıl kararı aldınız ve kararlarınızdan hangisini gerçekten gerçekleştirdiniz? Pek çok yeni yıl kararı başarısız oluyor. Çünkü biz sadece yeni bir deneyim arıyoruz ve kendimizi gerçek anlamda gerçek bir değişime adamamışız.

Partnerinizle daha iyi bir aşk hayatınız olmasını istediğinizi söylemek kolay, ancak bu kararı gerçeğe dönüştürmek için gerçekten ne yapmaya kararlısınız? Aslında sadece daha fazla zaman geçirmek mi istiyorsun yoksa gerçekten daha derin, daha anlamlı bir bağ mı yaratmak istiyorsun?

Gerçek şu ki, çoğu karar sadece bir şeyi bir veya iki kez yapma meselesi değildir. Hayatınızı dönüştürmek, üstesinden gelmeyi ve yeni alışkanlıklar edinmeyi derin bir şekilde yansıtmayı gerektirir. Hedefler belirlemek ve onlara ulaşmak için özel bir plan yapmakla ilgilidir.

Yeni Yıl Kararları Nasıl Kalıcı Hale Gelir?

Ulaşmak için bir strateji olmadan hiçbir yeni yıl kararı mümkün değildir. Hedef belirleme sürecinizi düzene soktuğunuzda, hedefler gibi kararlar daha ulaşılabilir hale gelir. Kararlarınıza ulaşmakta güçlük çekiyorsanız, ne olursa olsun hedeflerinize ulaşmak için yol çizmeniz gerekiyor. Sertleştirilmiş kararlılık yerine, bir plana ihtiyacınız var. Çözümleri işe yarayan hedeflerle nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

  • Değişiklik Yapmaya Karar Verip Kendinize Söz Verin

Değişim kolay gelmez. Yeni bir alışkanlık edinmek aylar alabilir, ancak birkaç hafta içinde verdiğimiz kararlardan vazgeçeriz. Bunun nedeni, yaşam tarzlarımızı değiştirmeye gerçekten istekli olmamamızdır. Gerçek bir değişiklik zihniyetinde değilseniz, dünyadaki hiçbir karar sizin için işe yaramaz. Hayatının bazı yönlerini değiştireceğine şimdi karar ver ve sonra bunu gerçekleştirmek için kendine söz ver.

  • İsteğinizi Yaz

Sadece bir davranışı değiştirmeye karar vermek yerine, hedefinizi yazın. Bilgisayarda değil, kağıtta veya varsa günlüğe yaz. Bir şeyi fiziksel bir deftere yazmak, onu daha sonra daha iyi hatırlamanıza yardımcı olabilir. Ne istediğiniz konusunu belgelendirmek, hedeflerinize ulaşmak için doğru duruma gelmenin en iyi yoludur. Önünüzde gördüğünüzde hedefinize gerçekten odaklanabileceksiniz.

  • Sebep Konusunda Net Ol

Daha fazla para kazanmak istiyorsun ama neden? Bunun hakkında daha fazla ayrıntılı yaz. Nihayetinde, ailenizi daha iyi geçindirmek için daha fazla para kazanmak mı yoksa finansal özgürlüğe kavuşmak için daha fazla tasarruf etmek mi istiyorsunuz?

Sadece istediğiniz kısa vadeli sonucu değil, hedefinizin gerçek amacını da anlayın. Hedefinizi neden istediğinizi anladığınızda, işler zorlaştığında bile ona ulaşmanın bir yolunu bulacaksınız.

  • İnançla Yola Çıkın

İlk başladığınızda hedefinize nasıl ulaşacağınız hakkında hiçbir fikriniz olmamasında bir sakınca yoktur. Ancak, hedefinize ulaşma planınızda ne kadar ilerlemiş olursanız olun, inanç zihniyetiyle hareket etmelisiniz. Başarının anahtarı budur. Stratejik olarak hedefler koysanız bile, özveri olmadan hiçbir karara ulaşılamaz.

Kafanızda, başarmaktan başka seçeneğiniz yoksa hedefinize ulaşmak mutlak bir zorunluluk haline geliyorsa, o zaman başka hiçbir şeyin önemi yoktur. Oraya gitmek için ne gerekiyorsa yapacaksın. Fedakârlıklar söz konusu bile olmayacak ve mazeretler ortadan kalkacaktır.

  • Asla Durma

Yolculuğunuzda ilerlerken, zorlu zamanların olacağını bilin. Azimli olmayacaksanız karar vermenizin ne anlamı var? Bir başarısızlıkla karşılaştığınızda veya tamamen başarısız olduğunuzu hissettiğinizde pes etmeyin. İlerleyin ve kendinize şu soruyu sorun: “Bu hedefi gerçekleştiremezsem bunun bana zararı ne olur?” İnanılmaz bir kariyer fırsatını mı kaçırıyorum, çocuklarımı hayal kırıklığına mı uğratacağım, birkaç yıl kayıp mı yaşayacağım yoksa istediğim hayatı yaşamayı mı kaçıracağım?

  • Başarınızı Kutlayın

Yeni yıl kararlarını  hedeflere dönüştürerek, eksiklikleriniz için kendinize kızmak yerine yerine, yapılabilir bir zihniyetle hareket ediyorsunuz. Bu yüzden yol boyunca küçük bile olsa her başarıyı kutlamayı unutmayın . Ufukta mükemmeliyetçi bir sonuçla yükümlü olmadığınız için küçük adımlar keyifli hale gelir. Bu şekilde bir başarı döngüsü oluşur.

Yeni yıl kararlarını yerine getirmek için pek çok ipucu var, ancak en önemlisi şudur: Hedefleri yeni yıla sadece herkes yapıyor diye bağlamayın. Gerçek değişim, sonucunuzu bildiğinizde ve hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmeyi taahhüt ettiğinizde gelir. Hedefler belirlemeyi ve bunlara ulaşmayı öğrenmek, çok az kişinin hayatları boyunca ustalaştığı harika bir alışkanlıktır. Sizin için önemli olan hedefler belirleyip bunlara ulaşmaya karar vererek bu yıl ve her yıl istediğiniz her şeyi elde edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir