Pareto İlkesiyle Önceliklerinizi Tanıyın

Zaman, çaba, kaynak ve para açısından kendinizi güçlendirme yeteneği, yalnızca önceliklendirerek mümkündür. Yapmanız gereken binlerce şey arasında, bu görevlerin her birinin farklı değer düzeyleri olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz.

Bir düşünün, giysi sipariş vermek için harcanan yarım saatin değeri, potansiyel olarak yüksek değerli bir müşteriyle yarım saat geçirmekten farklı bir değer düzeyine sahip.

Basitçe söylemek gerekirse, bazı görevler diğerlerinden daha fazla getiri sağlar. Zamanınızı ve çabanızı yalnızca en büyük getiriyi sağlayan görevlere odaklayarak işinizi daha verimli hale getireceksiniz. Bu fikir, Pareto ilkesi, diğer adıyla 80/20 kuralı tarafından popüler hale getirildi.

Pareto İlkesi Nedir?

Pareto ilkesi; yaptığınız şeylerin %20’si sonuçların %80’ini getirir. Bu, genellikle çabalarımızın çoğundan %20 oranında geri dönüş aldığımız anlamına gelir. Zamanınızın büyük çoğunluğunu %20 kategorisine giren görevleri yerine getirmek için harcamalısınız. Bunu yaparak en değerli sonuçları alırsınız. Zamanınızın yaklaşık %80’inin yüksek değerli görevlerin %20’sine harcanması gerekiyor.

Bunu yapmanın anahtarı şudur:

1.En yüksek değere sahip görevlerinizi belirleyin. Değer, bir görevin size getirdiği gelir ve kâr miktarına göre belirlenir. Kendinize şu soruyu sormalısınız: “Yaptığım şey bana para kazandırıyor mu?” Cevap hayır ise, o zaman yapmamanız için iyi bir şans var.

2. Onlardan daha da fazla değer elde etmek için ölçeklendirin. Ölçeklendirme, daha az kaynak kullanarak daha iyi sonuçlara yol açan görevi gerçekleştirmenin başka bir yolunu bulmak anlamına gelir. Bazen farklı bir zamanda, farklı bir şekilde veya farklı insanlarla yapmak kadar basit olabilir. Ancak amaç daha az harcamak ve daha fazla kar elde etmektir.

3. Tutarlı olun. Bu en zor kısım ama en etkili kısım. Kilit nokta, kendinizi rahat hissettiğiniz bir rutin bulmaktır. Bu, haftalık olarak en yüksek değere sahip görevleri yapmanıza yardımcı olur.

Örneğin, her gün yüksek değerli görev belirleyip ve bunları sabah 10:30’dan önce bitirebilirsiniz. Ancak kilit nokta, önce en yüksek değere sahip görevleri halletmek, böylece zamanınızı harcadığınız diğer şeylerin gerçekten bir önemi kalmayacak.

Sonuç olarak, en büyük getiriyi sağlayan faaliyetleri, yani sonuçların %80’ini getiren %20 kategorisine giren faaliyetleri yapmaya odaklandığımızda mükemmelliğe ulaşırsınız.

2 thoughts on “Pareto İlkesiyle Önceliklerinizi Tanıyın

  • Aralık 20, 2022 tarihinde, saat 9:10 am
    Permalink

    Güzel paylaşım olmuş çok beğendim bilgilendirme için teşekkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir