TÜRKÇE

Sapyoseksüel Ne Demek?

Sapyoseksüellik;  zekânın çekiciliğidir. Fiziksel görünümden ziyade zekâya olan çekimdir. Sapyoseksüellikte duygusal bağ kurulması için kelimeler ve bilgi önemlidir. Zeki kişiyle konuştuğu izlenimini vermelidir. Özetle beynin çekiciliğidir.

Dış görünüşünüz, nasıl giyindiğiniz, ne iş yaptığınız önemli değildir. Önemli olan; cümleleri nasıl kurduğunuz, kendinizi ifade ediş şekli, olayları anlatış şeklinizdir. Ayrıca dil bilgisini kullanım şeklinize de dikkat ederler. Doğru şekilde kullanmanız önemlidir.

Sapyoseksüellik Belirtileri

Toplumsal kalıpların içinde olmayı, kategorize edilmeyi sevmezler. Standartın dışında anlayışları vardır. Kendi özgüvenleri tamdır. Bilgiyi sadece söylediklerinde aramazlar. Söyleyiş biçiminden, mimiklerine kadar takip ederler. Tam olarak surat ifadesine dahi yansımasını beklerler. Yani bir konuda bilgili olduğun için senden etkilenmezler. Birden fazla olmalı ve bunu anlatırken kendinizden emin olmalısınız.

Bu kadar detay olmasından anlayacağınız kadarıyla ayrıntıcılardır. Ayrıntılara önem verirler. Zor beğenen, kolay kabullenmeyen zor insan görünümündedir. Sorgulamayı severler ve bu yazanların hepsini düşündüğünüzde egosu yüksek olarak görünmeleri kaçınılmazdır. Kendileri de zekidir ve saf insanları pek sevmezler.

Kolay beğenmezler, insan seçerler ve zevklidirler. Espri anlayışından, kıyafete kadar zevk sahibi kişilerdir. Bunların hepsini düşününce, zeki insan aramaları biraz da kendilerine denk olması içindir. Kalibre olarak kendine yakın insan aramaları gayet doğal karşılanmalıdır. Kendi gibi olan insanlardan hemen etkilenirler.

Popüler konulardan uzak durmak isterler. Uzun, içi dolu ve keyifli sohbetleri severler. Kurallara harfiyen uymak yerine kendi mantığına göre uymayı tercih ederler. Mükemmeliyetçi yaklaşıma sahip oldukları için yaptığı işin en iyisi olması için yoğun çaba gösterirler.

Araştırmalara göre 18 – 35 yaş arasında sapyoseksüellik görülmesi %8’dir. Azımsanacak bir rakam değildir. Belki de farkında değiliz. Özgüvene hayranlık duyuyorsanız, zihinsel fonksiyonları en iyi şekilde kullanılmasını seviyorsanız olabilirsiniz. Sapyoseksüel ne demek sorusunun cevabı budur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir