Warren Buffett 5/25 Kuralı ve 80/20 Kuralı

Warren Buffett bilindiği üzere Amerikalı iş adamı olan en büyük hisse senedi yatırımcısıdır. Ortalama 80 milyar dolar servetiyle günümüzün en büyük yatırımcılarından biridir. En büyük özelliği ise sürekliliktir. Bu kazançlarını birkaç yılda değil tam 60 yıldır düzenli şekilde kazanmaktadır. Bu disipliniyle örnek alınması gereken biri olduğunu gösteriyor.

Warren Buffett’ın bu günlere disiplin ve zamanı iyi kullanarak geldiğini düşünürsek, bundan ders çıkarmamız gerekir. En büyük kurallarından ikisi; Warren Buffett 5/25 kuralı ve 80/20 kuralı olduğu bilinir. Bunların ne olduğunu bilmiyorsanız şimdi öğreneceksiniz.

Warren Buffett 5/25 Kuralı

Öncelikle 5/25 kuralı hakkında bilgi verelim. Warren Buffett diğer kişilere göre zamanı iyi kullanır. Başkalarının yıllarca yaptığını çok kısa sürede başardığından dolayı her zaman öndedir. Kendince belirlediği stratejileri vardır. Warren Buffett 5/25 kuralı, odaklanmanıza ve öncelik vermenize yarayan bir yöntemdir.

Mike Flint, Warren Buffett’ın 10 yıllık özel pilotuydu. Aralarında dost ilişkisi vardı ve hedefleri hakkında konuşacak kadar yakınlardı. Warren Buffett, çalışan olmasından rahatsızlık duyar ve hedeflerinin peşinden gitmesini öğütler. Bunun üzerine aklındaki 25 hedefini yazmasını ister. Böylece Flint’in adımlarını öngörür. Daha sonra bu 25 hedeften en önemli ve öncelikle 5 tanesini seçmesini söyler. Flint kararsızdır çünkü her hedefi onun için önemlidir. Ancak iyice düşünerek bu 5 taneyi seçer.

Artık hedefler 2 gruba ayrılmıştır. En önemli 5 tane ve daha az önemli olan 20 tane hedef kaldı. Flint kendince öncelikle bu 5 hedefe odaklanıp sonra kalan 20 hedefe geçeceğini düşünür. Fakat Buffet kesinlikle böyle olmayacağını ve o 20 hedefi aklından tamamen çıkarmasını ister. Bundan sonra sadece 5 hedefin var der.

Sadece 5 hedefe odaklanmak 25 hedef olmasından çok daha hızlı sonuca ulaştırır. Kalan 20 hedefi şuan yapmayacak bile olsanız, bunu aklınızın bir köşesinde tutmak bile odaklanma sorunu oluşturur. Bu yüzden kalanları tamamen aklınızdan çıkarmalısınız. Eğer başarıya ulaşmak istiyorsanız odağınızı tek bir yere çevirip onu halletmek için çabalayın. Eğer fazla hedef olursa odaklanma problem olur. Siz de odaklanmada sorun yaşıyorsanız Warren Buffett 5/25 kuralı tam size göredir.

warren buffett 5/25 kuralı

Warren Buffett 80/20 Kuralı

Warren Buffett 80/20 kuralı, 5/25 kuralına benzerdir. Bazı yerlerde pareto ilkesi ya da pareto kuralı diye geçmektedir. Çünkü Wilfredo Pareto’nun ilkesiyle çok benzerdir. Her iki kuralda odaklanma üzerinedir. Dikkat dağıtan şeyleri ortadan kaldırmakla ilgilidir. Eğer odaklanma sorunu yaşıyorsanız ve nedenini bilmiyorsanız bu strateji sizin içindir.

Görünen sorunları ortadan kaldırmak kolaydır. Mesela televizyon izlediğinizi için işinize odaklanamıyorsanız televizyon izlemeyi bırakırsınız. Sosyal medyada zaman geçiyorsanız bırakırsınız. Ancak asıl sorun bunları bıraktığınızda bile odaklanamıyorsanız sinsi bir durum vardır.

Warren Buffett 80/20 kuralı başarılı olsun istiyorsanız hayır demeyi bilmeniz gerekir. Örneğin; 2 dakika konuşarak çözülecek bir mesele için 1 saatlik toplantı yapılırsa ve konuşulanlar sürekli tekrar edilirse bu zaman kaybı olur. Zaman kaybı, odaklanma sorunu oluşturur.

Doğru tercihte bulunmakta önemlidir. Zaman kaybı alışkanlıkları ve görüşmeleri bırakmanız gerekir. Ancak işinize yarayan konulardan da vazgeçmeyin. Mesela kitap okuyorsanız bu boşa geçen zaman değildir. Tam tersi, fikir çeşitliliği yaratır ve daha spesifik düşünmenizi sağlar. Warren Buffett günde ortalama 6 saatini kitap okumayla geçirir.

80/20 kuralında ana düşünce; sonuçların %80’inin nedenlerin %20’sinden kaynaklandığıdır. Oranlar değişkenlik gösterebilir. Ancak bu civardadır.

Wilfredo Pareto ise şöyle örneklendirmiştir. Halkın servetinin %80’i, halkın %20’sine aittir. Günümüzde 90-10 gibi iyice dar kapsama girdi. Bunun her ülke için geçerli olduğu ortadadır.

Asıl verilmek istenen mesaj ise, yaptığınızın %80 başarısız %20’si başarı oluşturuyor. Her yaptığınız olumlu sonuçlanmaz ancak ne kadar çok yaparsanız o kadar çok fayda elde edeceksiniz.

One thought on “Warren Buffett 5/25 Kuralı ve 80/20 Kuralı

  • Aralık 20, 2022 tarihinde, saat 11:25 am
    Permalink

    Güzel paylaşım olmuş devamının gelmesini bekliyorum takipteyim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir