Zamanı İyi Kullanın

Zaman değerli bir metadır ve herkes eşit pay alır. Ancak herkes onu farklı kullanır. Toplumların bile zamana karşı farklı tutumları vardır. Zamanı verimli kullanmak için neler yapılabilir aşağıda verilen ipuçlarıyla bakabilirsiniz.

Birincisi; hedefler belirlemeniz gerektiğidir.

Hayattan ne istediğine karar vermeli ve zamanınızı hedeflerinize göre düzenleyin. Hedefleriniz spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir ve gerçekçi olmalı ve zamana bağlı olmalıdır. Ayrıca doğru yönde ilerleyip ilerlemediğinizi kontrol etmek için hedeflerinizi düzenli olarak değerlendirmeli ve gözden geçirmelisiniz.

İkinci olarak, planlamalı ve organize etmelisiniz.

Düşünmek ve planlamak için zamanı kullanmak, iyi harcanmış zamandır. Kimse başarısız olmayı planlamaz ama birçok insan plan yapmaz. Size mantıklı gelecek şekilde organize edin ve planlayın. Aksi takdirde kendinizi problemlerden kaçınılması ve ilerleme kaydedilmesi için fırsatlar yaratmak yerine problemler ortaya çıktıkça onlarla uğraşırken bulacaksınız.

Üçüncüsü, ilk şeyleri ilk sıraya koymalısınız.

Stephen R. Covey, ‘Son Derece Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı’ adlı kitabında şu sonuca varmıştır: “Tüm başarılı insanların paylaştığı tek payda, çok çalışmak, iyi şanslar veya iyi insan ilişkileri değil, ‘ilk şeylere öncelik vermek”. İlk şeylere öncelik vererek, acil olanı ortadan kaldırır ve önemli şeylere konsantre olursunuz. Acil görevler kısa vadeli sonuçlara sahipken, önemli görevler uzun vadeli, hedefle ilgili sonuçlara sahip olanlardır. Ortaya çıkan acil şeyleri azaltmak için çalışın ve önemli öncelikleriniz için daha fazla zamanınız olacak. İşler önemliyse, görevinize katkıda bulunurlar ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olurlar.

Dördüncüsü, ertelemeyi fethetmelisiniz.

Yüksek performans göstermek ve zamanınızı iyi değerlendirebilmek için ertelemeyi yenmek gerekir. Bugün yapabileceklerinizi yarına ertelemeyin. Bizim için oldukça önemli olsalar bile, uzun ve zor veya tatsız görevlerle karşılaştığımızda işleri erteleriz. Bir şeyden kaçınırken, onu daha küçük görevlere bölün. Her seferinde biraz yaparak, sonunda bir noktaya ulaşacaksınız.

Beşincisi, günün hangi saatinin size en uygun olduğunu netleştirin.

Örneğin, geceleri okumayı ve sabahları yazmayı seviyorum çünkü öğleden sonra bitkin düşüyorum. Bir geniş aile ekonomisi uzmanı olan Kathy Prochaska-Cue, “En iyi zamanınızın ne zaman olduğunu bilmek ve günün o saatini öncelikleriniz için kullanmayı planlamak, etkili bir zaman yönetimidir” dedi.

Altıncısı, esnek olmanız gerektiğidir.

Kesintiler ve dikkat dağıtıcı şeyler için zaman tanıyın. Zaman yönetimi uzmanları genellikle kişinin zamanının yüzde 50’sini veya daha azını planlamayı önerir. Zamanınızın yalnızca yüzde 50’sini planlayarak, planlanmamış acil durum kesintilerini yönetme esnekliğine sahip olacaksınız.

Yedincisi, kendinizi ödüllendirin.

Daha küçük başarılar için bile, başarıyı kutlayın. Görevi tamamlamanız için kendinize bir ödül sözü verin. Kendinize verdiğiniz sözü tutun ve ödülün tadını çıkarın. Bunu yapmak, hayatta iş ve eğlence arasındaki gerekli dengeyi korumanıza yardımcı olacaktır. Ann McGee-Cooper’ın ‘Yönetilemez İnsanlar için Zaman Yönetimi’ adlı kitabında söylediği gibi “İşteki mükemmelliği oyun, eğlence ve rahatlamadaki mükemmellikle dengelemeyi öğrenirsek, hayatlarımız daha mutlu, daha sağlıklı ve çok daha yaratıcı hale gelir.”

Bu 7 madde ile zamanı iyi kullanın. Bunları bir anda uygulamak zor gelse bile caymayın ve tek tek başlayın. Kendinizi zorlamadan yavaş giderek hedefe ulaşın. Maksat o yola çıkın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir