Zamanınızı En İyi Şekilde Kullanmak İçin 8 İpucu

1) Çalışma tarzınızı bilin ve buna uygun sistemleri kullanın
Planlama ve organizasyonunuz için; bilgisayarınızı, telefonunun notlar bölümü ve ya uygulamalarınızı kullanın. Güçlü yönlerinizi tamamlamak için etrafınızda bir ekip oluşturun. Yalnız çalışıyorsanız, odaklanmak ve dikkatinizin dağılmaması için zaman ayırın. Sabah insanıysanız, en önemli görevlere günün erken saatlerinde yapın.

2) Takvim kullanın

Bazen birkaç takvim de gerekebilir. Aile için, iş için, kişisel randevular için. Bu tamamen size kalmış, ister tek takvim tutarsınız isterseniz her şey için ayrı takvim tutun. Kategorileri ayırt etmek için farklı renkler veya yazı stilleri kullanın. Eğer görsel biriyseniz, bazı şeyleri yazarken daha iyi hatırlarsınız.

3) Her günün sonunda bir yapılacaklar listesi yapın

Siz uyurken zihniniz doğal olarak liste üzerinde çalışmaya başlar. Uyandığınızda çalışmaya hazırsınız, çok üretken ve düzenlisiniz. Her bir görevin ne kadar zamanınızı alacağını tahmin edin ve yalnızca yapılması makul olanları sonraki gün yapılacaklar listenize ekleyin.

4) Önce zor olanı yap

Başka bir şey yapmadan önce bütün gün yapmanız gereken en zor şeyi yapın. Bunu yapmak, sırtınızdan bir “yük” almanın başarı hissini ve kalan görevleri yerine getirme ivmesini sağlayacaktır.

5) Net bir hedefiniz olsun

Yazın ve her gün okuyun. Bir hedefiniz olduğunda, neye odaklanacağınızı ve ne için çalışacağınızı bilirsiniz. Aklınızda bu yoksa kendinizi günün acil işlerine kaptırmak veya sosyal medyaya kaptırmanız olasıdır.

6) Bir güç saatiniz olsun

Kendinize her gün bir saat belirleyin. Yalnızca bu süre zarfında üzerinde çalışacağınız önceden seçilmiş bir planınız olsun. Bu saat başladığında sadece planınızı uygulayın.

7) Günlük alışkanlıklarınız olsun

Basit ama önemli şeylerden oluşan bir rutin geliştirdikten sonra, vücudunuz bunları doğal olarak yapacaktır. Bu önemlidir, çünkü güne doğru başlarsanız, günlük üretkenliğinizi artar.

8) Ön hazırlık

Karmaşık bir yemeği 10 dakikada nasıl yaptıklarını anlatan videolara hiç şaşırdınız mı? Çünkü video öncesi tüm hazırlıkları yerine getirip sadece uygulama bölümü kalıyor. Aynısını kendi işlerinde yapabilirsin. Asıl işi yapmadan önce, o iş için gerekli olacak her şeyi hazırlayıp sadece uygulaması kalacak hale getirin.

Zamanınızı en iyi şekilde kullanmak için 8 ipucu ile daha konsantre olabileceksiniz. Bunları düzenli hale getirdiğinizde gelişim kaçınılmazdır. Daha fazla enerji, daha fazla zaman ve iyi bir üretkenliğe sahip olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir